Bezcenny – Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski dał czadu! Wlazł w najgłębsze zakamarki polskiej historii sztuki i wyłowił z niej co ciekawsze eksponaty i wątki. Autor wziął paletę z farbami i zaczął mieszać z sobą kolory. Dodał trochę starych i trochę nowych. Wyszła alternatywna historia sztuki z elementami thrillera i książki przygodowej. A wszystko to rękami swoich bohaterów.

Postaci w powieści przetacza się wiele, jednak na dowodzenie wychodzi kulturalno-polityczno-społeczna śmietanka artystyczna: urzędniczka Zofia Lorentz, ekscentryczny marszand, emerytowany wojskowy do zadań specjalnych i utalentowana złodziejka prosto ze Szwecji.

Akcja toczy się wokół dzieł sztuki, które zostały utracone przez Polskę w czasie II wojny światowej. Nasi bohaterowie trafiają na trop bezcennego i tytułowego obrazu Rafaela Santi „Portret Młodzieńca” i tutaj zaczyna się eskapada pełna niebezpieczeństw, międzynarodowego spisku, teorii i szaleństwa, które targać będzie bohaterami niemal do ostatniej strony powieści.

Autor świetną narracją kreuje powieść, w której szczegół goni szczegół. Od drobiazgu przechodzimy do wielkich przestrzeni i intryg, nigdy nie sądziłem, że historia malarstwa może być tak fascynująca!

Dzieje się tu bardzo dużo, powieść napakowana jest dziełami sztuki i twórcami niemal po brzegi. To istny arsenał wiedzy o sztuce. To ekscytujący thriller pełen akcji i humoru, dla tych, którym nie obca polska sztuka zaginiona. Wybuchy, kradzieże, pościgi i ekscytujące zagadki do rozwiązania. Tym właśnie karmi nas Miłoszewski i dobrze!

Zygmunt Miłoszewski wykreował doskonałą fikcję literacką, która barwnie koloryzuje polski światek dzieł sztuki i nadaje tempa muzealnym eksponatom. Świetne teksty i dynamika, które przeważnie obce są zaśniedziałym muzealnym eksponatom. Bierzcie, czytajcie i malujcie!

Bezcenny
Zygmunt Miłoszewski
Wydawnictwo: WAB
Gatunek: kryminał / thriller
Rok wydania: 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *