Małe Grozy – Łukasz Staniszewski

Zapraszam Was na Warmię, do baśniowej krainy, gdzie księża po mszy, zamieniają się w kruki i wracają do swoich. Na Warmię, gdzie strach na wróble widzi i czuje, a morskie perły hoduje się pod powieką oka.

Mamy tu do czynienia z wieloma oddzielnymi tekstami – opowiadaniami, które często jednak łączą się ze sobą. Tekstami, które czasami nie dotykają ziemi, które są odrealnione baśniowo-bajkowe. Z głębi lasu, z głębi wsi. Utkane, zasłyszane, wyłowione albo i wyciągnięte z czeluści przez autora. Autor książkę połatał ze skrawków i wyszło mu to całkiem dobrze.

Powieść senną akcję umiejscowił w tytułowej wiosce Małe Grozy na Warmii. Nie na Mazurach, gdzie gro turystów pływa łódkami po jeziorach. Warmia zdaje się być zawsze z tyłu, zawsze za znanymi Mazurami, mniej znacząca, mniej ważna i odwiedzana. A tu wyniesiona na piedestał, mieni się swą własną i zasłużoną baśniową potęgą. Magiczną przestrzenią i legendami zakopanymi gdzieś głęboko w warmińskiej ziemi tuż obok mazurskiego Kłobuka.

W książce autor zawarł szereg warmińskich historii, połączonych kilkoma pojawiającymi się bohaterami. Warto zwrócić uwagę na postać Dziadka Jerycha, który w historiach mieni się jako doświadczony, wszechwiedzący wodzirej. Taki warmiński wiedźmin, czyli ten co ma wiedze. Fabuła nie oddala się od wioski. Autor traktuje Małe Grozy jak źródło, jak bańkę, bo istnieje niebezpieczeństwo, że poza granicami wioski wszystko normalnieje i staje się zwykłe.

Książka pełna symboli, uniesień i metafor, w której natura dyktuje warunki. Tutaj wiejskie dróżki i pagórki skrzętnie łączą się z nutą erotyzmu na warmińskich polach. To historie, które czyta się z dużą przyjemnością i uśmiechem na ustach. Najlepiej w zaciszu domowego płomienia i koca z herbatą. To książka, po przeczytaniu której będziecie chcieli zobaczyć Warmię na własne oczy i poszukać cudów spisanych na kartkach.

Idylliczne potraktowanie tej części Polski, niesie z sobą nowe uczucia, świeżość i ekscytacje. To swoista promocja Warmii, do której „drogę wskaże Ci dziecko.”

Małe Grozy
Łukasz Staniszewski
Wydawnictwo Literacie
Gatunek: literatura piękna
Rok wydania: 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *