Nocturna – Maya Motayne

Nocturna to powieść pełna magii i przygody. Jest tu wszystko czego czytelnik fantasy potrzebuje. Wartka akcja, niebezpieczeństwo i niesforni bohaterowie.

I chociaż w powieści znajdziemy wiele utartych motywów literackich, to jednak autorce udało się wyjść poza kanon i dodać do ugruntowanych charakterów i literackich schematów nieco swojej bajki.

Ciekawym pomysłem w całej historii jest magia, która tu dostępna jest dla wszystkich. To rzecz dana od urodzenia, którą należy pielęgnować i rozwijać, a przez to każda jest inna i wyjątkowa. Magia jest częścią człowieka i człowiek częścią magii. To dobro społeczne.

Maya Montayne stworzyła bardzo ciekawą i złożoną filozofię magiczną, pełną struktur i powiązań. Wyjaśnia czytelnikowi skąd wzięła się magia, jak ją użyć i wykorzystać.

Opowieść rozwija się wokół Księcia Alfiego i Złodziejki Finn, którzy próbują zapobiec Nocturnie, czyli końcu wszystkiego, co dobre. To skrajne postacie, które połączyła wspólna misja.

Książę i Złodziejka w tej powieści nie mają łatwo, to niemal bohaterowie tragiczni, których pisarka popycha z jednego szaleństwa w drugie. Bohaterstwo i igraszki ze śmiercią nie mogą skończyć się dobrze…ale się kończą, bo taki przywilej powieści przygodowych. Tutaj szaleństwo to atut.

Fabuła jest wielowątkowa pełna niewyjaśnionych spraw, marzeń, legend i historii. Zaskoczyło mnie bogactwo i wielowymiarowość całej historii, ale z drugiej strony naiwność bohaterów i niektórych zdarzeń, na które przymykam oko, bo przecież to przygodówka i musi się coś dziać.

Mamy wyrazistych bohaterów z ich słabościami i talentami, którzy z niemożliwego utkać mają ład i porządek. Powieść skierowana raczej do młodego czytelnika, ale tak naprawdę spodoba się wszystkim, którzy lubią klimat fantasy, niezależnie do wieku. Polecam spragnionym przygody!

NOCTURNA
Maya Montayne
Wydawnictwo: Jaguar
Gatunek: fantastyka młodzieżowa
Rok wydania: 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *