Opowieść Podręcznej – Margaret Atwood

Opowieść Podręcznej, to literatura od początku do końca zdefiniowana i podporządkowana. Czytając ją wchodzimy w ramy, widzimy tyle ile pokaże nam Podręczna. A kto to Podręczna? To kobieta, pozbawiona praw, jedynie co może, to rodzić dzieci i robić zakupy, inne rzeczy karane są śmiercią.

Ta powieść mnie zmęczyła, rozdrażniła i zniechęciła. I jak nigdy cieszyłem się, że w końcu ją przeczytałem. Jednak nie znaczy to wcale, że jest zła i niedobra, wręcz przeciwnie, jest przestrogą, co się stanie, jak wpadniemy w sidła totalitaryzmu przemieszanego ideologią skrajnego chrześcijaństwa.

Margaret Atwood wykreowała świat, który niemal z dnia na dzień przewrócił się do góry nogami. Świat, w którym powszechne prawo do wolności przestało obowiązywać. W okresie takich przemian poznajemy główną bohaterkę Fredę, która z żony i matki stała się kobietą rzeczownikiem i czasownikiem o jasno zdefiniowanych zasadach.

Czytelnik świat książki poznaje przez pryzmat Fredy, bo to swoisty pamiętnik kobiety, która ubierała się na czerwono. To świat widziany z perspektywy pochylonej głowy, gdzie nie istnieją wolne media, kina i teatry. To czas wojny, ale nie wiadomo do końca kogo z kim. Wojny irracjonalnej, gdzie po stronie zła stoją anioły zamiast żołnierzy.

Powieść widzianą przez palce i kraty zarazem zdefiniować można w kilku słowach: obowiązek, zakazy, paranoja i fałsz. Atwood napisała „chorą” książkę o koszmarnej wizji manipulacji i dezinformacji. Jest tu duszno i wirusowo. A zakażony zdaje się każdy i ten kto ma władze i jest generałem i ten, co cicho siedzi w ukryciu. Nie ma stąd wyjścia?…jest! A jakie, to już musicie sami doczytać!

Opowieść Podręcznej
Margaret Atwood
Wydawnictwo Wielka Litera
Gatunek Rok wydania: 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *