Upiór w ruderze – Andrzej Pilipiuk

Upiór w Ruderze to pilipiukowska podróż przez lata, zmiany społeczne i ustroje polityczne. A wszystko rozpoczyna się od pradziadkowej armaty, która niefortunnie wybucha na początku dziewiętnastego wieku uszkadzając śmiertelnie trzy bohaterki powieści.

Zabite dziewczyny nie znikają z kart historii, a stają się nieodłącznym tłem całej opowieści. Przykute do ziemi na czas pokuty, umilają sobie czas psotnymi wybrykami. Bez duchowej szarzy książka straciła by drugie dno, bowiem trzy skrajnie różne charatery ubarwiają powieść swoim kolorytem i podstępem. 

 Książka składa się z kilku części osadzonych w konkretym czasie. To zwinna proza, która z przymrużeniem oka, ale i też wiedzą znawcy tematu, potrafi ukazać tło danej epoki czy też ustroju społeczno-politycznego.

Pieknie to wszystko się łączy i wygląda. Wielu bohaterów, wiele intryg i śmiertelnych wypadków. A wszystko po to by ocalić dwór Liszków od zapomnienia i nie nudzić się zanadto. Duchy radzą, szkodą i kłócą się miedzy sobą. Snując się po korytarzach, czasami podłożą nogę, a czesem podadzą rękę.

Jest śmiesznie, jest poważnie i ideowo. Bo idee przyciągją do liszkowskiego pałacu ludzi z ich wizjami i pasjami. Mistrzowskie potraktowanie tematu przez Piliupika nadaje tej prozie wzniosłości, nawet przy opowieściach o chowie trzody chlewnej.

Jest co czytać i o czym rozmyślać. Od wojennych wojaży niemieckich i rosyjskich, po przez ideowego zapaleńca chowu świń, a kończąc na Koncercie zagranicznej gwiazdy, która nieoczekiwanie spaja i łączy wszystsko.

Pilipiuk ukazuje rozpad i zniszczenie. Od przepychu do pustki i smutku. Ściany dawnego dworu stają się polskim symbolem przemian, gdzie wzniosłość miesza się z upadkiem.  Wiele miejsc w Polsce może się pochwalić niechlubną rozpadliną w miejscu, gdzie kiedyś stał piękny pałac tętniący życiem. A teraz tylko straszny dwór…

Upiór w ruderze
Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka słów
Gatunek: science fiction/fantastyka
Rok wydania: 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *