Wendyjska Winnica. Dolina nadziei – Zofia Mąkosa

„Dolina Nadziei” Zofii Mąkosy, to trzecia i ostatnia część cyklu Wendyjska Winnica. To powieść historyczna, ukazująca niemieckie miasta noszące w sobie piętno minionej wojny światowej. Bohaterowie pisarki, zaprzęgnięci zostali do walki o lepsze jutro. Mimo ciągłego chaosu, głodu i niepewności próbują złożyć skrawki swojego życia w jedno.

I właśnie o tym jest ta powieść, o skrawkach, kawałkach i brakujących częściach. Główni bohaterowie, a przede wszystkim Matylda Neumann, będąca w powieści od pierwszego tomu, nie potrafią się zatrzymać, jak tokarczukowi Bieguni, ciągle w drodze. Zdawać się może, że Matylda Neumann, co rusz pakując walizkę ucieka przez złem, strachem i niepewnością. Jak bieguni, wierzy, że tylko tak może odnaleźć spokój i ukojenie. Czy dane jej będzie się zatrzymać?

Mąkosa, bardzo doświadcza, swoich bohaterów, ale opisując obraz minionych dziejów, nie da się potraktować ich delikatniej. Wojna w powieści przybiera formę brudu, w który obleczony jest każdy z bohaterów, jednak to nie duma, a przekleństwo.

Autorka w trzecim tomie, stara się postawić wiele kropek, pozamykać wiele furtek i wyjaśnić wiele wątków i ludzkich wątpliwości. Tutaj każdy kogoś stracił, każdy kogoś szuka i nikt nie jest pewny jutra. To czasy powojennej rozgrywki i próby przetrwania. Ten kto ma lepsze karty i znajomości, ten może więcej.

Trzy tomy to rozmach literacki, pełen historycznych zdarzeń, walecznych bohaterów i pamięci. Pamięci zapisanych w kulturze, smakach, strojach i dokumentach. Rozbudowane opisy życia i literackiej fikcji łączą się tutaj z próbą okiełznania historii, relacji zdarzeń i zapisków powojennych Niemiec.

To smutna powieść, pełna powojennego trudu, ale i literackiej zwinności opowiadania historii. W pewnym sensie trylogia zamyka się klamrowo. Następuje dopełnienie w tej dolinie nadziei. Zapraszam do literackiego świata ludzi, pragnień i niesamowitej chęci przetrwania.

Wendyjska Winnica. Dolina nadziei
Zofia Mąkosa
Wydawnictwo: Książnica
Gatunek: powieść historyczna
Rok wydania: 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *